Προγραμμα Μεταπτυχιακων Σπουδων στην Οικονομικη Επιστημη

Η ΓΕΝΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ KEYNES

Μάθημα Επιλογής - Γ' Εξάμηνο (Χειμερινό Β' Έτους) | Κωδικός Μαθήματος: Τ225 | Σύνδεσμος E-Class
Σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών, οι φοιτητές/τριες πρέπει να επιλέξουν δύο μαθήματα επιλογής κατά το γ’ εξάμηνο

Διδάσκων

Γεώργιος Αργείτης

Γλώσσα διδασκαλίας

Περιγραφή του μαθήματος

Το μάθημα επιδιώκει την παρουσίαση των βασικών ιδεών του  John Maynard Keynes που συνθέτουν την οικονομική και την πολιτική του φιλοσοφία καθώς επίσης και την επικαιρότητα της ανάλυσής του και των προτάσεων πολιτικής του στις σύγχρονες εγχρήματες οικονομίες της αγοράς.

Περιεχόμενα μαθήματος

• Εισαγωγή στην μεθοδολογία της Γενικής Θεωρίας
  • Η πολιτική φιλοσοφία του J.M. Keynes
  • Η αρχή της Ενεργού Ζήτησης
  • Κατανάλωση και ο βασικός ψυχολογικός νόμος
  • Επένδυση
  • Χρήμα, Τόκος
  • Κερδοσκοπία
  • Οικονομικός Κύκλος
  • Μισθοί, τιμές
  • Διεθνής πολιτική οικονομία και J.M. Keynes
  • Οικονομική πολιτική και το πρόγραμμα κοινωνικής μεταρρύθμισης του J.M. Keynes

Βιβλιογραφία

• Keynes, J.M. (1936). The General Theory of Employment, Interest and Money. London: Macmillan and Cambridge: Cambridge University Press.
  • Skidelsky, R. (2009). Keynes. The Return of the Master. New York: Public Affairs.
  • Davidson, P. (2007). John Maynard Keynes. Basingstoke: Palgrave Macmillan.
  • Davidson, P. (2009). The Keynes Solution: The Path to Global Economic Prosperity. Basingstoke: Palgrave Macmillan.
  • Minsky, H. (1975). John Maynard Keynes. New York: Columbia University Press.
  • O’Donnell, R. (1989). Keynes: Philosophy, Economics and Politics. Basingstoke: Macmillan.
  • O’Donnell, R. (ed.) (1991). Keynes as Philosopher Economist, Basingstoke: Macmillan.

Αξιολόγηση

Το μάθημα αξιολογείται με γραπτές εξετάσεις. Οι φοιτητές αξιολογούνται για την κατανόηση βασικών εννοιών, την κριτική σκέψη καθώς και για την ικανότητα τους στην ανάλυση και σύνθεση ιδεών. Τα κριτήρια αξιολόγησης γνωστοποιούνται στους φοιτητές μέσω του αναλυτικού περιγράμματος του μαθήματος που αναρτάται στη σελίδα του μαθήματος.