Προγραμμα Μεταπτυχιακων Σπουδων στην Οικονομικη Επιστημη

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑΣ

Μάθημα Επιλογής - Δ' Εξάμηνο (Εαρινό Β' Έτους) | Κωδικός Μαθήματος: T226 | Σύνδεσμος E-Class
Σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών, οι φοιτητές/τριες πρέπει να επιλέξουν τρία μαθήματα επιλογής κατά το δ’ εξάμηνο

Διδάσκοντες

Νικόλαος Στραβελάκης

Νικόλαος Θεοχαράκης

Γλώσσα διδασκαλίας

Περιεχόμενα μαθήματος

Διαλέξεις

• Εισαγωγή και Περίγραμμα μαθήματος
  • Ιστορική Αναδρομή: Η Ανισότητα στη Κλασική Πολιτική Οικονομία
  • Νεοκλασική Θεωρία και Ανισότητα (Pareto, Dalton, Pigou)
  • Τα Υποδείγματα Μεγέθυνσης Harrod - Domar - Hicks
  • Σύγκλιση και ταχύτητα σύγκλισης – Το υπόδειγμα Solow
  • Τα υπόδειγμα ενδογενούς μεγέθυνσης του Lucas και η υπό συνθήκη σύγκλιση (Mankiw, Roemer & Weil)
  • Υπάρχει Σύγκλιση ή Ανισότητα Ανάμεσα στις Εθνικές Οικονομίες;
  • Ανισότητα Εισοδήματος και πλούτου. Από τον Kuznets στον Atkinson τον Piketty και τον Saez. (2 διαλέξεις)
  • Κλασική – Μαρξιστική Ερμηνεία της Ανισότητας
  • Οι σύγχρονες Πλευρές της Ανισότητας - Φυλετική και Έμφυλη Ανισότητα
  • Ανισότητα και Εκλογική Συμπεριφορά- Η Βιβλιογραφία για την Ανισότητα στην Ελλάδα

Εγχειρίδια για την οικονομική μεγέθυνση:
  • Acemoglu, Daron. 2009. Introduction to Modern Economic Growth. Princeton, N.J.: Princeton University Press.
  • Aghion, Philippe, and Peter Howitt with the collaboration of Leonardo Bursztyn. 2009. The Economics of Growth. Cambridge, Mass.: MIT Press.
  • Barro, Robert J., and Xavier Sala-i-Martin. 2004. Economic Growth. Second edition. Cambridge, Mass.: MIT Press.
Handbook
  • Aghion, Philippe and Steven N. Durlauf (eds). Handbook of Economic Growth. Vol. 1 (A&B) 2005. Vol. 2 (2014). Amsterdam: North-Holland
Συλλογή άρθρων:
  • Solow, Robert M. (ed.). 2001. Landmark Papers in Economic Growth. Cheltenham, UK: Edward Elgar.
Κείμενα για την ανισότητα:
  • Atkinson, A.B. 1983. The Economics of Inequality. Second edition. Oxford: The Clarendon Press.
  • Sen, Amartya. 1973. On Economic Inequality: The Radcliffe lectures delivered in the university of Warwick 1972. Oxford: The Clarendon Press.
  • Sen, Amartya. 1995. Inequality Reexamined. New York and Oxford: Russell Sage Foundation and Clarendon Press.

Αξιολόγηση

Συνδυαστική βαθμολογία 1) μικρή πρόοδος (εργασία για το σπίτι πρώτη διάλεξη) 5%, 2) μεγάλη πρόοδος (εργασία για το σπίτι Χριστούγεννα) 15%, 3) σεμιναριακό άρθρο ή γραπτή εξέταση 80%.