Προγραμμα Μεταπτυχιακων Σπουδων στην Οικονομικη Επιστημη

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΩΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΙΙ

Υποχρεωτικό Μάθημα - Δ' Εξάμηνο (Εαρινό Β' Έτους) | Κωδικός Μαθήματος: SC12 | Σύνδεσμος E-Class

Διδάσκων

Μιχαήλ Ψαλιδόπουλος

Γλώσσα διδασκαλίας

Περιεχόμενα μαθήματος

1. Γενική Εισαγωγή
  2. Παγκόσμιες  οικονομικές εξελίξεις, 1870-σημερα
  3. Η οικονομική επιστήμη στο μεσοπόλεμο
    1. Από τον Jevons στον Wicksell και στον Fisher
    2. Η «μακροοικονομική» προσέγγιση των νεοκλασικών
    3. Νεωτερισμοί στην οικονομική θεωρία του μεσοπολέμου.
    4. Ο Κέυνς, από το 1919 ως το 1946
    5. Σούμπετερ, τα οικονομικά της μεγέθυνσης και της ανάπτυξης
  4. Τα Οικονομικά μετά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο
    1. Η θεωρία της γενικής οικονομικής ισορροπίας
    2. Η κρίση  της «Κεϋνσιανής συναίνεσης»
    3. Μονεταρισμός
    4. Ορθολογικές προσδοκίες (νέα κλασική σχολή)
    5. Δημόσια επιλογή και  συνταγματικά οικονομικά
    6. Η Αυστριακή Σχολή
    7. Μετακεϋνσιανή και Νεοκεϋνσιανή σχολή
    8. Συμπεριφορικά και πειραματικά οικονομικά
    9. Θεωρία παιγνίων και ασύμμετρη πληροφόρηση
    10. Οικονομικά της ανάπτυξης , παγκοσμιοποίηση και  «ασιατικές τίγρεις»
    11. Μαρξιστικές , Ριζοσπαστικές,  ετερόδοξες προσεγγίσεις και σύγχρονα προβλήματα
    12. Θεωρίες δικαιοσύνης
  5. Επίλογος /Συμπεράσματα

• Alessandro Roncaglia, The Wealth of Ideas, Cambridge University Press, 2005.
  • Roger E. Backhaus and Keith Tribe, The History of Economics: A Course for Students and Teachers, Agenda Publishing, 2017.
  • E. Roy Weintraub, How Economics Became a Mathematical Science, Duke University Press, 2002.
  • M.C. Howard and J.E. King, A History of Marxian Economics, vol. 2, 1929-1990, Princeton University Press, 1992.

Αξιολόγηση

Με γραπτές εξετάσεις και εργασία. Όσοι παρακολουθούν το μάθημα υποχρεούνται σε  εκπόνηση εργασίας , ατομικά η συλλογικά (μέχρι δυο άτομα), σχετικής  με τους στοχαστές και τα ρεύματα σκέψης που θα διδαχθούν, μετά από συνεννόηση με το διδάσκοντα. Οι εργασίες θα παρουσιάζονται κατά τη διάρκεια του μαθήματος, όταν η ροή του το επιβάλλει, σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοινώθηκε. Οι συντάκτες των εργασιών γνωρίζουν την ημερομηνία παρουσίασης της εργασίας τους όχι από τον διδάσκοντα αλλά από την εξέλιξη του μαθήματος. Εργασίες που δεν παρουσιάζονται στην τάξη δεν λαμβάνονται υπόψη. Η γραπτή εκδοχή της εργασίας αποστέλλεται ηλεκτρονικά στο διδάσκοντα  ως την ημερομηνία λήξης των μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου. Οι εργασίες δεν απαλλάσσουν από την τελική εξέταση αλλά συνυπολογίζονται στη βαθμολογία.